ikona wczytywania strony

Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie

Link do platformy epuap Link do BIP

Jesteś tutaj: Strona Główna ❯ Programy i projekty realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie ❯ Zintegrowany System Opieki i Teleopieki dla mieszkańców Gminy Mosina
← Powrót do strony głównej
← Powrót do wszystkich artykułów z menu "Programy i projekty realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie"

Programy i projekty realizowane przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie

Ikonka symbolizująca artykuł

Zintegrowany System Opieki i Teleopieki dla mieszkańców Gminy Mosina

2021-02-22

Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie informuje, że Gmina Mosina przystąpiła do projektu „Usługi społeczne i opieka medyczna dla mieszkańców Wielkopolski”, z którego będą mogli korzystać także mieszkańcy gminy Mosina.

Projekt realizowany jest na terenie 8 gmin powiatu poznańskiego- tj. gmina Buk, Dopiewo, Komorniki, Kórnik, Kleszczewo, Stęszew, Suchy Las oraz Mosina.

Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Na Zintegrowany System Opieki i Teleopieki składają się:

Centrum Usług Domowych

System teleopieki oferowany mieszkańcom gminy Mosina polega na tym, że:

osoba przystępująca do projektu otrzymuje bransoletkę z guzikiem alarmowym oraz prosty w obsłudze aparat telefoniczny. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia może wykonać połączenie alarmowe, tj. skontaktować się z Teleasystentem, który podejmuje odpowiednie działania – np. wzywa służby ratunkowe, powiadamia osobę kontaktową itp. W trakcie wykonania połączenia przez guzik alarmowy (tak zwane „połączenie czerwone”) Teleasystentowi wyświetla się karta informacyjna o danym uczestniku. To rozwiązanie pozwala na przekazanie kluczowych informacji służbom medycznym (np.
o przyjmowanych lekach czy jednostkach chorobowych). W ramach Teleopieki uczestnik może korzystać również z tak zwanych „połączeń zielonych”, czyli rozmów towarzyskich z Teleasystentem, np. jeśli doskwiera mu samotność lub potrzebuje dodatkowych informacji.  Ponadto raz w tygodniu Teleasystenci sami inicjują rozmowę z podopiecznym, aby sprawdzić jak się czuje i czy jego sytuacja nie uległa pogorszeniu.

Centrum Teleopieki działa 24 godziny na dobę, 365 dni w roku.

Dodatkowo w ramach Centrum Usług Domowych istnieje możliwość skorzystania z usług zespołu medycznego: pielęgniarki, fizjoterapeuty oraz psychologa. Zakres usług ustalany jest indywidualnie na podstawie przeprowadzonego wywiadu. Wszystkie usługi realizowane są w miejscu zamieszkania podopiecznego.

- Warunki uczestnictwa:

Oferta skierowana jest do osób mieszkających samotnie lub przebywających w domu przez znaczną część dnia samotnie, potrzebujących wsparcia z powodu niesamodzielności lub niepełnosprawności.

Mieszkańcy gminy Mosina zainteresowani przystąpieniem do systemu teleopieki mogą się zgłaszać od poniedziałku do piątku do p. Doroty Rakoczy z OPS w Mosinie – tel. 501-133-916 lub 61 81-92-687 .

Po telefonicznym przyjęciu zgłoszenia z osobą zainteresowaną umówi się Opiekun w celu przeprowadzenia formalności dot. przystąpienia do projektu.

System teleopieki zostanie objętych łącznie 400 osób z gmin tj. Buk, Dopiewo, Komorniki, Kórnik, Kleszczewo, Stęszew, Suchy Las oraz Mosina.

Obecnie wsparciem teleopieki jest objętych 140 osób. Ilość osób objętych wsparciem na terenie gminy Mosina będzie kształtowała się w zależności od ilości chętnych osób w danej gminie.

Dzienny Dom Opieki Medycznej

W ramach projektu realizowane będą świadczenia medyczne połączone z kontynuacją terapii i procesem usprawniania: pielęgniarskie, fizjoterapeutyczne, psychologiczne, logopedyczne, terapia zajęciowa, doradztwo dla opiekunów.

Wsparcie przeznaczone jest dla osób niesamodzielnych, w tym głównie po 65 roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymaga całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego.

Dzienny Dom Opieki Medycznej działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00-16.00, jest zlokalizowany na terenie gminy Dopiewo, uczestnicy mają zapewnione wyżywienie i transport.

Do opieki w DDOM kwalifikowane są osoby bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki, pacjenci u których występuje ryzyko hospitalizacji w najbliższym czasie lub którym w okresie ostatnich 12 miesięcy zostały udzielone świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z  Panią Dorotą Rakoczy z OPS w Mosinie – tel. 501-133-916 lub 61 81-92-687, która udzieli bliższych informacji.

 

 

Centrum Wsparcia Opiekunów Faktycznych

Zadaniem jest zapewnienie indywidualnych szkoleń i poradnictwa w warunkach domowych skierowanych do opiekunów osób, korzystających ze wsparcia w ramach Zintegrowanego Centrum Opieki. Opiekunowie mają możliwość skorzystania z pakietu wsparcia tj. wsparcia informacyjnego, wsparcia fizjoterapeuty, pielęgniarki, psychologa.

 

 

Załączniki:

  1. Informacja o Projekcie (plik pdf 226KB)

Ośrodek Pomocy Społecznej w Mosinie

ul. Dworcowa 3
62-050 Mosina
tel. (61)819-20-82

Link do platformy epuapLink do bipPolityka prywatnościDeklaracja dostępności